Bushcraft

Co napsat o tomto již slavném modelu nože, který vyrobil alespoň jednou snad každý nožíř na světě a vyrábí snad každá nožířská firma?
Bushcraft je dnes již tradice stejně jako sport. Je to umění žít a přežít v přírodě a k tomu je potřeba i nůž. Typ nože Bushcraft je specifikován zejména tvarem čepele, její délkou 4-6 palců a zejména typickým skandinávským výbrusem, kde chybí faseta a výbrus je vytažen až do samotného ostří. Tento typ čepele a výbrusu by měl nejlépe odolávat proti kroucení při tvrdším zacházení v přírodě. Spyderco spolupracovalo na tomto noži s Chrisem Claycombem s lidmi z webové stránky BushcraftUk.com a samozřejmě s designéry Spyderca.
bushcraft

Spyderco zvolilo čtyř palcovou čepel a full-tang přirozeně se skandinávským výbrusem. Jako materiál čepele byla vybrána nástrojová ocel O-1, která sice nemá nejlepší rezistenci proti korozi, zato disponuje vynikajícími řeznými vlastnostmi, pevností a houževnatostí.
Do výroby se dostaly postupně dvě verze. První měla střenku z očkového javoru a hnědé kožené pouzdro. Ta druhá verze, která je nyní v prodeji, má střenku z černé leštěné G-10, což je o poznání odolnější varianta, a černé kožené pouzdro. Pouzdro je velmi důmyslně vymyšleno a nůž do něj zapadá ze tří čtvrtin. Uvnitř je umístěna vložka proti proříznutí. Jinak se jedná v podstatě o klasiku.
Vlastím první verzi už 3 roky a docela hojně ji používám na chatě. Je to skvělý společník při procházkách přírodou i večer u táboráku.
První věc, která mě na Bushcraftu překvapila, jsou jeho vynikající řezné vlastnosti a to bez nadsázky. Při řezání a sekání dřeva se osvědčil typ výbrusu dokonale, ale i na vše ostatní, jako krájení zeleniny, masa atd. Daň za tyto vlastnosti O-1 platíme v podobě velké náchylnisti ke korozi a tak se musíme o nůž více starat a mastit a mastit ... nebo ho nechat flekatej jako to mám já Happy. Musím se také zmínit o promyšlené ergonomii střenky. Nůž se dobře drží a dobře se s ním pracuje. Už taky proto, že není nijak těžký a tak je i dostatečně obratný. Za mě palec nahoru!
Trampoval jsem už od 14 let a vím, že v lese nenajdete lepšího kámoše, než je dobrej nůž. Co bych za takovou kudlu tenkrát dal.
Bushcraft G-10 je nyní v našem e-shopu s velkou slevou v jarní akci do konce května!

spyderco-bushcraft-G-10-1-small

spyderco-bushcraft-G-10-2-small

spyderco-bushcraft-G-10-3-small

spyderco-bushcraft-maple-1-small

spyderco-bushcraft-maple-small

spyderco-bushcrafts-small

Specifikace:
 
  • Celková délka: 222 mm
  • Čepel: 102  mm
  • Ostří: 100 mm
  • Tloušťka čepele 3.5 mm
  • Materiál čepele: O-1
  • Materiál střenky: G-10
  • Váha: 219 g
  • Typ ostří: Plaint Edge (scandi)