I malý šáša může hrát velké divadlo!

Ano, i s malým nožem můžeme zvládnout spoustu všedních úkonů aniž bychom pocítili nutnost použít nůž s delší čepelí. Právě ty běžné úkony jako rozříznutí krabice, obálky, přeříznutí provázku, namáznutí sýra či paštiky, oloupání ovoce, vydloubnutí čehosi odkudsi ... To jsou přesně ty činnosti ke kterým žádný "Bowiák" není potřeba. Vzpomenu si na nezčetně situací, kdy jsem použil mrňavý Bug, který nosím na klíčích. Dokonce jsem si s ním dokázal nešťastnou náhodou i rozříznout vlastní palec na kost. Považuji za velmi užitečné nosit při sobě mimo většího EDC nože i menší variantu, která nás neobtěžuje svojí velikostí ani hmotností. Z mého pohledu jsou z nabídky Spyderca vhodnými kandidáty na tuto funkci například tyto modely: Dragonfly 2, Spin, Ladybug či Cricket nebo i čínský Ambitious, . Velmi atraktivní je i Balance C141CF, ale ten se odlišuje od zmíněných jak kvalitou použitých materiálů, tak i následnou cenou. Jedná se v podstatě o takový šperk.
Tentokrát bych se chtěl rozepsat o Čtyřech modelech. Na prvním místě musím zmínit
Dragonfly 2 C28BK2, který má pravděpodobně nejlepší poměr výkon/cena z nožů této kategorie. Nový model získal drátěný praktický klip a má vynikající hmotnost 33 g! Je to opravdu praktický pomocník lehký jako pírko! Z novinek, které se dostaly na trh v poslední době bych chtěl vyzdvihnout Ladybug Hawkbill LYLS3HB s čepelí H-1. Jedná se o Japonskou kvalitní ocel s výjimečnou resistencí vůči korozi. Takový nůž se vám může válet 14 dní v myčce na nádobí a zaručeně vám nezreziví. Zahnutý tvar čepele je praktický hlavně pro lidi, kteří potřebují spíše něco řezat a párat. Pro ty ostatní je tu model s klasickou LYL3 čepelí H-1, nebo LPRP3 s čepelí z ověřené VG-10. Ladybug je bez klipu a je koncipován spíš na kroužek klíčů. Pokud využijete nůž s opravdu jedovatou esovitou čepelkou, která rozřízne karton jak nic, tak vám bude skvělým společníkem Cricket C29, který, ač se to nezdá vyšel ze špionážního modelu Civilian C12G. Dalším adeptem na záložní nůž je jistě Ambitious C148GP z Čínské produkce Spyderca.
Je ze zmiňovaných nožů asi největší, nejpevnější, ale taky nejtěžší. Je tedy vhodný spíš pro někoho, kdo ho bude chtít zaměstnávat i těžšími úkony. Je vhodný i k osekávání klacků, tlačné vyřezávání do dřeva a dá se do něj zkrátka opřít. Tím, že je to takový budulínek s masivními příložkami a Liner Lockem, tak snese opravdu hodně a člověk ho nemusí šetřit. Je tedy jen na vás jakého společníka do tašky, kabelky, na kroužek klíčů, nebo do malé kapsičky jeansů si vyberete, ale jedno vím jistě, že vynaložených prostředků nebudete nikdy litovat.


Dragonly2_small_1Dragonly2_small_2Dragonly2_small_3Dragonly2_small_4Dragonly2_small_5Ambitious_small_1Ambitious_small_2Ambitious_small_3Ambitious_small_4Dragonly2_Ambitious_smallLadybug_Hawkbill_H-1_1_smallLadybug_Hawkbill_H-1_2_smallLadybug_Hawkbill_H-1_3_smallLadybug_Hawkbill_H-1_5_small