Létající Pavouci

Na úvod musím podotknout, že se mi vždy zdály motýlkové nože jako přehnaně efektní, patřící spíš do rukou tmavším spoluobčanům kolem kolotočů a střelnic Winking. Cirkus a podobné typy umění mě nikdy nepřitahovaly a tak jsem balisongy zařadil do kategorie mimo spekrum zájmu. Změna nastala až jsem se seznámil s šikovným českým nožířem Zdeňkem Štorem, který se výrobou balisongů jako jeden z mála u nás zabývá. Dělá sice balisongy se širší čepelí a poněkud bytelnější a těžší konstrukce, zato ale mohou skvěle sloužit jako EDC, nebo třeba i myslivcům a zálesákům. Primární určení balisongů je spíš bojové. Nůž pochází z Filipín, kde je takřka lidovým nožem se kterým se dělá úplně všechno a používají ho běžně i ženy. U Zdeňka se mi, po hodinách pokusů o flipování, poprvé začaly balisongy zamlouvat a za to jsem mu vděčný, protože záhy jsem se do těchto nožů opravdu zamiloval.
Spyderco v současné době vyrábí dva typy balisongů: Smallfly a Szabofly. Smallfly se vyrábí ve dvou provedeních - se střenkami z G-10 a levnější verzi s ocelovými střenkami. Jedná se vlastně o šikovnou zmenšeninu ne zcela úspěšného modelu Spyderfly, který byl dost velký a na můj vkus i těžký. Smallfly jsem si ale zamiloval a nosím ho dost často u sebe. Je to lehký, obratný a šikovný nůž do města. Čepel je z oceli 154CM. Jak už jsem napsal SF jsem si vybral jako jeden ze svých EDC nožů a jsem s ním velmi spokojen. Nutno přiznat, že si s ním zkrátka většinou hraju a prohlížím si jeho ladné křivky Laugh. Ale proč ne? I k tomuto účelu si přece nože kupujeme Winking. Druhým Balisongem je Szabofly od známého nožíře Laci Szabo. Jedná se o atraktivní a poměrně extravagantní nůž, který nemusí každému sedět, ale má velmi povedenou ergonomii a dobře se drží. Mě osobně se moc líbí i diskutovaný tvar čepele. Samozřejmě, že se nejedná o nůž na trempování, či krájení chleba se salámem. I když si troufám říct, že i s tím by si Szabo hravě poradil. Čepel je opět z oceli 154CM a střenky jsou z pískované oceli. Možná bych uvítal spíš střenky titanové, ale kdo ví, možná se toho časem i dočkáme. Zákony v USA a některých evropských státech jsou vůči balisongům opravdu nesmlouvavé a tak Spyderco přišlo s milým, vtipným a rozhodně užitečným nápadem. Totiž vyrobit motýlkovou propisku se kterou by se nechalo flipovat! Považuji tento nápad za geniální a sám tuto propisku používám. Projekt i propiska dostaly název Baliyo a na celém světě už se pořádají kontesty ve flipování s touto propiskou! Všechny motýlky Spyderco i Baliyo si můžete koupit na těchto stránkách. Balisongy patří jednoznačně do rodiny nožů Spyderco a doufám, že nám zákony neznemožní se z nich ještě dlouho radovat!

Automatické nože

Spolu s balisongy jsou automaty celkem problematické nože a to zejména z obchodního hlediska. Jejich dovoz z USA omezují striktní opatření. Tato nepříjemná omezení vážně nechápu a zastávám názor, že člověka můžete ubít klidně i klackem, nebo zapíchnout kuchyňákem a nepotřebujete k tomu nutně nůž za několik tisíc korun. Je to asi taková paranoia jako s hady. Zmiji jsem viděl i přes trampování v životě jen párkrát a vos jsem viděl miliony. Na vosí píchnutí umírá rozhodně daleko více lidí, než na ušktnutí zmijí. Přesto histerie pokračuje. No nic, takže k věci. Spyderco momentálně nabízí dva atraktivní modely automatických nožů. Menší a služebně starší Embassy a novější Citadel s černou, nebo normální čepelí. Oba nože mají zřejmě z praktických důvodů aluminiovou střenku. Embassy má ve střence ještě inlay z G-10 pro zlepšení úchopu. U Citadelu je to vyřešeno hlubokým zvrásněním střenky. Nože jsou vyrobeny v USA a tak je na snadě, že čepele mají z oceli S30V. Jak už jsem naznačil liší se také velikostí. Menší Embassy mě velmi překvapil, protože ve skutečnosti vypadá mnohem lépe než na fotografiích a naopak Citadel působí na fotografiích spíš líbivěji než ve skutečnosti. Ergonomií je Spyderco pověstné a tak je to spíše otázka subjektivního vkusu. Oba nože jsou velmi kvalitně zpracované a mechanicky chodí jak hodinky. Samozřejmostí je i pojistka proti nechtěnému otevření.
Jak nejsem velkým příznivcem automatů, tak musím uznat, že si Spyderco s tímto úkolem poradilo bezvadně a rozhodně nasadilo příznivcům tohoto typu nožů pavouka do hlavy Winking.
Native a Sage
Jsou nože na první signální a nože, kterých si ani nevšimnete a přitom mají svoje kouzlo a velkou užitnou hodnotu. Z nabídky Spyderca bych asi zařadil do té druhé skupiny dva nenápadné a přesto skvělé nože: Native a Sage. Tyto nože jsou si koncepcí a určením velmi podobné. Liší se hlavně v použitých materiálech a tipem pojistky.
Začnu Nativem C41. Tento nůž navrhla bezezbytku firma Spyderco a jeho předlohou byl klasický indiánský nůž. Z toho také odvozený název Native. Na čepeli se vystřídala řada ocelí např 440A, GIN-1, 440V, S30V a VG-10. Na střence FRN verze byla také poprvé použita esteticky zdařilá pavoučí síť. Nůž byl patentovaný v roce 1997 a do výroby se dostal v témže roce. Tedy alespoň byl v katalogu inzerovaný. Byla to FRN verze s čepelí z oceli GIN-1 se zkrácenou hřbetní pojistkou. V roce 1998 už byl inzerovaný i Native 2 s nerezovou střenkou z oceli AUS-10. Potom přišla na řadu verze III a nakonec verze s karbonovou střenkou a čepelí z G-10. To jen tak stručne z historie. Nůž se těšil a stále těší velké popularitě jak v USA, tak v celém světě. Z toho důvodu si ho drží Spyderco stále v nabídce a patří mezi bestsellery této značky. Před nějakým rokem jsem jej uviděl v aukci na ebay a kliknul na buy now. A bylo to Happy. Nic jsem tím nesledoval a obzvláště jsem po tomto noži nijak netoužil. Vedla mě k tomu akorád čirá zvědavost. Když jsem potom doma otevřel krabičku a vzal nůž do ruky, první údiv na sebe nenechal dlouho čekat. Nůž je opravdu muší váha - 68 gramů! Čepel je z oceli S30V - špičková americká ocel, kterou výhradně používá u nás například Buddy Weston. Daní za nízkou hmotnost jsou ovšem nýty, takže si nůž nemůžete rozmontovat za účelem čištění, nebo dotáhnout čep na čepeli. Ovšem za tu dobu co ho mám, to stejně nebylo nikdy potřeba. Nůž se velmi dobře nosí a v kapse ho opravdu necítíte. Ergonomie je skvělá a padne do ruky jak ulitý. Je velice praktický a má skvělé řezné i bodné vlastnosti. Osobně se mi víc líbí klasická verze s menší dírou. S tímto nožíkem rozhodně neuděláte chybu. Native používám přes rok a stále si musím připomínat jak mnoho jsem získal za tak málo peněz!!!

Sage C123
Tento skvělý nůž navrhnul Michael Walker. Sage je někdo moudrý a zkušený, který má skvělý úsudek. Je to přiměřené přirovnání pokud se jedná o vědomosti vykoupené chybami a tvrdou prací. Spydercu se podařilo vytvořit nůž, který je opravdu na nejvyžší úrovni a kombinuje všechny dostupné výhody malého zavíracího nože. Přestože nechalo Spyderco vyrobit nůž na Thaiwanu, jedná se zpracováním o výborný kousek! Upřímně zpracování byla první věc, která mě na Sage zaujala nejvíce. Potom velmi pěkné karbonové vlákno, které je vroubkované a tak nůž drží pěkně v ruce. S30V je u Thaivanských nožů nezvyklá a o to víc mě potěšilo, že čepel je z tak kvalitního materiálu! Nůž má plochý výbrus, který zaručuje výborné řezné vlastnosti. Liner lock je v případě Michaela Walkera již samozřejmostí a fuguje bezvadně. Když tento nůž sevřete v ruce, připadá vám rozhodně dražší než ve skutečnosti je. Dobrý společník, jak do města, tak do přírody a rozhodně neobtěžuje svojí hmotností či velikostí. Je to v každém případě povedený kousek, který evidentně vychází z Nativu a nabízí jinou variantu pojisky a špičkový materiál střenky, za cenu, kterou by jste nečekali!Ansův Rock Lobster!
Dlouho jsem se na tento nůž těšil a když jsem ho konečně uviděl na vlastní oči, tak přišlo lehké zaváhání. Mno ... zvláštní, pomyslel jsem si ... takovej vobyčejnej ... uvidíme. Vzal jsem ho do ruky a definitivně jsem se přesvědčil o tom, že se nejedná o nůž na první signální. Materiálem se jedná o čistokrevné Spyderco s čepelí z oceli VG-10 a střenkou z "foliage green" G-10. Úchop je atipycký a je nutné si na něj nějakou dobu zvykat. Zpracování je vynikající, ale zelená G-10 ho činí dost nenápadným. Ihned jsem si představil jak by vypadal bombasticky s karbonovou, nebo titanovou střenkou a framelockem aniž bych přitom pomyslel na to, kam by se vyšplhala cena už tak docela drahého nože Winking. To byly ovšem první dojmy, které se ukázaly býti lichými. Anso je jedním z nejtalentovanějších a nejuznávanějších nožířů současnosti. Na jeho nože se čeká přes rok a stojí hodně přes 500 EU. Musím uznat, že se mě jeho nože moc líbí a rozhodně patřím mezi jeho příznivce. Lano, které dostal Jens od věhlasné firmy Spyderco pro něj nebylo vůbec bezvýznamné a proto se návrhem nože pro Spyderco velmi důkladně zabýval, což několikrát komentoval na svém blogu.Bylo mi jasné, že moje první dojmy nemůžou být správné a tak jsem vzal nového kamaráda sebou na pár dní na chatu. Nejdřív jsem si ho jen tak ochmatával a otevíral ho a zavíral. Druhý den jsem zašel do lesa a zkoušel s ním i něco řezat. Na další den mi začaly docházet určité skutečnosti. Tvar nože je velmi důmyslně navržen tak, aby měl nůž v zavřeném stavu souvislý tvar bez tipyckého "Spyderco hrbu". To se ukázalo být velice užitečné při nošení a vyndávání nože z kapsy. Další klad, který vyplul na povrch je velmi pevný úchop. Vzhledem k zesílení střenky v oblasti prsteníku a malíku se nabízí neskutečně efektivní a přesný úchop nože v otevřeném stavu. Nůž se tím pádem velmi dobře ovládá a o vyklouznutí z ruky nemůže být ani řeč. Čepel tohoto tipu nemusí každému vyhovovat a určitě nebude sedět milovníkům špičatých nožů, ale řezné vlastnosti jsou vynikající. Když jsem si připravoval večeři, tak jsem musel velmi ocenit právě tu kuchyňskou povahu Lobsterovy čepele s plochým výbrusem. Nůž se také velmi dobře a rychle otevírá, jak vyhozením s pomocí palce, tak bez. Anso jasně prokázal svoje nožířské kvality a ne jen to. Jako jeden z mála nožířů současnosti dokázal převzít ty nejlepší prvky z klasiky a obohatit je o další přínosné prvky zejména v oblasti designu. Ať se vám to líbí či ne, patří Jens Anso mezi nožířské vizionáře současnosti a Rock Lobster je toho jednoznačným důkazem!

PS: Jak vidíte, jedná se o nůž mimořádně fotogenický. Když jsem ukazoval tyto fotografie známým fotografům, přivedli mě na myšlenku se touto tématickou fotografií zabývat a tak se můžete těšit na další kolekce fotografíí nožů Spyderco, popřípadě i na nějakou výstavu Winking.


Police G-10 a Rookie

Už když jsem uviděl Police G-10 na prvních fotkách, věděl jsem, že ho budu muset pořídit. Jak mi celokovový Police nic moc neříkal, tak v této úpravě s plochým výbrusem mě, jak se říká, dostal. Když jsem ho potom vzal poprvé do ruky, tak jsem nebyl rozhodně zklamaný. Spíš naopak, předčil moje očekávání. Jedná se o velký, ale přitom skladný nůž. Střenka z G-10 i s ocelovými příložkami je tenká a nůž v kapse nepřekáží. Střenka má příjemě zaoblené hrany a jemné vroubkování. Zavřený nůž měří 141 mm a otevřený 251 mm! Tedy úctihodná velikost Happy. Při této velikosti, ale působí velmi elegantně a jakoby nenápadně. Taky váží pouhých 140 g! Velmi dobře se mi drží a na svoji velikost není ani neohrabaný.
Čepel je z VG-10 s plochým výbrusem má již tradičně velmi dobré řezné vlastnosti. Tvar čepele alespoň mě velmi vyhovuje a zkosení horních hran noži vyloženě sluší. Je to zkrátka velkej zavírák pro ty, co velký nůž využijí. Nicméně v kapse se dobře nosí, neobtěžuje a je tedy jak stvořený i pro denní nošení. Nechci zbytečně pět ódy kde to není na místě, ale tento nůž patří bezesporu mezi moje favority!
Na fotkách vypadá Rookie jako vejkej nůž. Jaké je potom překvapení, když vám přijde tato zmenšená verze Police do ruky a vy zjistíte, že se jedná o nožík menší než Delica. Ovšem pro někoho komu se tvar Police líbí, ale nechce a nepotřebuje tak obří zavírák, se může jevit Rookie dobrou volbou. Snažím se k recenzím přistupovat objektivně, ale stejně se vlastním názorům neubráním. Pro mě je tento nožík spíš zajímavostí, než vhodným kandidátem na EDC. Ovšem co se kvality a užitných vlastností týče, tak je Rookie nožík víc jak skvělý. G-10 Foliage Green střenka a VG-10 čepel garantují vyšší střední střídu. Přednost Rookieho je především v délce čepele (76 mm), což je na celkovou délku nože (171 mm) velmi dobrý poměr! U většiny malých nožů firmy Spyderco je to naopak - dlouhá střenka a krátká čepel. Dále bych vyzdvihnul velmi nízkou hmotnost nože, která pouhýh 63 g! Ani nevíte, že ho máte v kapse Winking. Ovšem cílová skupina pro koupi tohoto nože budou nejspíš sběratelé. Jedná se o "spring run" čili limitovanou sérii a tím se tyto nože stávají časem vyhledávanými sběratelskými kousky.

Military a Paramilitary
Tentokrát jsem se zaměřil na dva oblíbené nože v úpravě, která se mi nejvíce líbí. Podle příspěvků a reakcí na knife.cz bych si troufnul říct, že Military C36G a Paramilitary C81G jsou asi nejpopulárnější modely u nás i na Slovensku. Mně se taky moc líbí a určitě mají oba modely spoustu předností o kterých bych se chtěl v tomto článku rozepsat.
Na stránkách Spyderca je popsán vznik Military takto: Nějaký člověk vznesl dotaz na Sala Gelessera s jakým zavíracím nožem by poslal svého syna Erika do války. Sal začal přemýšlet o Military modelu a vzal v úvahu vše, co by měl takový nůž mít a umět. Takže, nízká hmotnost, pevnost a odolnost. Když vezmete Military do ruky, tak vám je jasné, že se to Salovi zatraceně podařilo. Na to jak je to velká kudla, je velmi lehká a přitom působí bytelným dojmem. Na hmotnost zavíráků se Spyderco přímo specializuje a je v tom i jejich síla. Poznal jsem to když děláme Custom úpravy střenek a dáme na normální Delicu či Enduru ocelové příložky a kus exotického dřeva. Nůž je to efektní, ale jednou tak těžkej! Materiál čepele S30V a střenka z G-10 bez ocelových příložek s linerlockem. Jednoduchá konstrukce s maximálním výkonem. Díra v čepeli je taky zvětšená, aby se dal nůž otevřít i v rukavicích. Je to nůž, který se dočkal spolu s Endurou a Delicou snad nejvíce variací.
Vystřídala se na něm taky řada ocelí od ATS-34 až po S90V a čepel je k mání i v černém provedení. Také střenka se dočkala různých variant od klasické černé přes karbonovou, camufláž až po oranžovou. Je to rozhodně jeden z nožů od Spyderca, který je ideální jako EDC. Osobní dojem je víc než dobrý. Military nabízí několik druhů úchopu a výborně se drží. Osobně nevím jestli se mi drží lépe Military, či Para. Military je mi jakoby o kousíček větší a Paramilitary zase o kousilínek menší. Je to ovšem jen otázka pár minut zvyknout si na trošku jiný úchop. Mě osobně se nejvíce líbí Military s černou čepelí a maskovanou střenkou, nebo samozřejmě S90V v karbonu, ale to je jiná cenová relace. Paramilitary je velmi oblíbený nůž a mnoho fanoušků Spyderca ho prohlašuje za krále EDC, ale nevím jestli se s tímto tvrzením mohu zcela ztotožnit. Nůž se mi velmi líbí a je to jeden z mála případů compres locku, kterej mě neštípe do ukazováku pravé ruky při otvírání nože, nicméně čistě subjektivně bych u něj cítil trošku delší střenku.
Zvolil jsem verzi v oceli D2 se střenkou z G-10 foliage green. Tato úprava se mi moc líbí i na Enduře. Plochý výbrus zajišťuje stejně jako u Military velmi dobré řezné i bodné vlastnosti. Co se týká úchopu, tak se mi Para lépe drží v širším úchopu s ukazovákem pod čepelí. Čistě odhadem mám pocit, že i když je Para menší než Military, váží pocitově stejně. Na stránkách výrobce je uvedeno u Para 108g a u Military 120g, takže sami vidíte, že se jedná o velmi lehké nože. Je těžké psát nějaké objektivní hodnocení když je výběr nože tak osobní záležitost a každý má jiný vkus, ale úloha těchto dvou nožů je zcela jasná. Military je adventure nůž a vydrží jak pes. Je to nůž pro každého, kdo nechce dělat kompromisy a vyžaduje maximální výkon stejně jako v armádě. Paramilitary je menší bráška, který si nezadá se svým větším kolegou v pevnosti a v provedení. Vykoupením menší velikosti budiž obratnost a šikovnost. Poslouží dobře tam, kde nemáte tolik prostoru k manipulaci s nožem. Navíc kompresní pojistka patří podle testů k těm nejspolehlivějším. Co dodat? Oba nože jsou vyrobeny v USA Golden Colorado a jsou velmi dobře zpracované! Zbývá poděkovat Salovi a Erikovi za podařené kousky z kolekce Spyderco.Nové Schemppovy modely!

S krásným jarním počasím mi přišly také dva nové Schemppovy nože. Barong C124 a Khukuri C125 jsou na první pohled prozrazeni a je jasné, že vzory pro tyto modely jsou opět, jak je u Schemppa zvykem, z klasických etnických zdrojů. Vlastním oba předchozí modely Kris a Persian. Musím říct, že se jedná o výjimečné kousky. Zejména Kris mi padl jak do oka, tak do ruky Laugh. O tom snad někdy příště. Začnu tedy mohutnějším Barongem, kerý je inspirován filipínským nožem lidu Moro. Nutno předeslat, že oba nože mají skvělou ergonomii. To jen abych se u Khukuri neopakoval Winking. Barong má listovou čepel s plochým výbrusem z oceli VG-10. Střenka je z materiálu G-10 foliage green, což je zelený laminát lisovaný pod vysokým tlakem (high pressure laminate). Spyderco používá tento materiál s oblibou a myslím, že se na tento typ kapesních nožů velmi hodí. Je jemě strukturovaný a výborně drží v úchopu. Příložky jsou také poctivé, nerezové, což zaručuje dobrou stabilitu i životnost nože. S Barongem se nejen dobře řeže, ale i výborně seká. Na osekávání větviček, nebo osekání kolíku do špičky se hodí výborně. Tím, že je výbrus dále od střenky, vzniká možnost využití dostředivé síly při sekání. Oba nože mají Liner Lock, který funguje bezchybně a hladce. Jestliže mě Barong v žádném případě nezklamal, tak Khukuri mě vyloženě příjemně překvapil! Je to menší nůž, než bych podle fotek očekával, padne skvěle do ruky a výborně se s ním pracuje. Doslova jsem si ho oblíbil! Čepel je také VG-10, jako u většiny v Japonsku vyrobených Spyderec a taktéž s plochým výbrusem, což mi přijde jako velmi šťastná volba. Střenka, jak jinak, zelená G-10. V případě Khukuri se Ed Schempp inspiroval nepálským Kukri. Legendárním, ne jen válečnickým nožem, který má své kořeny už ve starém Řecku 2500 př.n.l. O tomhle noži by se dalo psát až by se hory zelenaly, ale to není účel této recenze a navíc se Khukuri Kukri opravdu jen podobá. Funkčně bych hledal uplatnění tohoto zavíráčku spíš někde jinde než v boji. Je to nevšední a velmi užitečný EDC nůž. Jak už jsem řekl, pro toho, kdo rád vyřezává různé klacky a hole jako já, je to ideální nůž Laugh.