Skromný elegán Franka Centofanteho

Je pár nožů v produkci Spyderca, které zůstávají i přes své prokazatelné kvality jaksi na periférii zájmu většiny fandů značky a to z mého pohledu nespravedlivě. Jedním z nich je například Native, jehož koupí získáte nůž vyrobený v USA v oceli S30V spolu s kvalitním designem Sala Glesera za 1900,-CZK! Nyní bych se chtěl rozepsat o jiném fešákovi. Je to nenápadný elegán Centofante 3 C66BK s vynikajícím designem špičkového nožíře Franka Centofanteho.
knifeart_2183_104129980

O tomto noži se chci zmínit už jen proto, že Frank Centofante zemřel poměrně nedávno 6 září 2009 a patřil k nejlepším nožířům na téhle planetě. Frank vstoupil do "
KNIFEMAKERS GUILD" (něco jako nožířská asociace v USA) již v roce 1971 a čtyři období po sobě byl dokonce jejím prezidentem (1989-1996)! Jeho jméno se stalo synonymem kvality v nožířském světě. Nůž Spyderco Frank Centofante Vesuvius - C66 se dostal do výroby v roce 2001 a zůstává v ní do dnešních dnů, což jen potvrzuje jeho kvality. Za zmínku stojí hned několik věcí. Čepel je silná pouze 2mm, nůž váží pouhých 71 gramů a v neposlední řadě má velmi elegantní design. Jedná se tedy spíš o "gentleman's knife", který vám neudělá ostudu ani v konzervativním oblečení, či v obleku.
Je tedy na snadě, že se nehodí pro zálesáky a myslivce na štípání polen. Velikost nože je pro EDC tak akorát. Něco mezi Endurou a Delicou, takže sedne dobře do ruky. Vzhledem k ladným tvarům se velmi dobře hodí i k dámě. Může také účině posloužit i v sebeobraně. Vkusné je také logo pavoučka z leštěného kovu zapuštěné do střenky v její dolní části. Ve sbírce mám pár Centofantových předchozích modelů jako C25 a C50 a musím říct, že se jedná o velmi důmyslné a uživatelsky přívětivé konstrukce. Centofante 3 je vyroben v Seki-City v Japonsku z kvalitní oceli VG-10 a má odlehčenou FRN střenku. Po tom všem co nůž prezentuje nás může překvapit jeho cena, která je v každém ohledu více než příznivá. Za 1.650,- CZK dostanete praktický elegantní nůž vyrobený v Japonsku z kvalitní japonské oceli VG-10 a navrch ještě navrhnutý legendou nožířského světa číslo 1! Co víc si člověk může ještě přát?

Specifikace:
 • Celková délka: 192 mm
 • Délka v zavřeném stavu: 115 mm
 • Čepel: 79 mm
 • Ostří: 76 mm
 • Váha: 71 g
 • Průměr otvoru v čepeli: 13 mm
 • Tloušťka čepele: 2 mm
 • Ocel čepele: VG-10
 • Materiál střenky: FRN

Spyderco-Centofante-3-1-680
Spyderco-Centofante-3-2-680
Spyderco-Centofante-3-3-680Spyderco-Centofante-3-4-680
Spyderco-Centofante-3-5-680Spyderco-Centofante-3-6-680

Kočka a Čikágo

V první chvíli vás jistě napadne, že by se klidně mohlo jednat o předzdívky gangsterů z populárního filmu "Někdo to rád horké", ale Cat a Chicago jsou jména, která přísluší poměrně nenápadným malým pracantům. Spyderco čas od času připraví fanouškům překvapení v podobě reedice úspěšných modelů, které přijdou na trh v trošku jiném kabátku než jejich předchůdci. V roce 2009 se objevily na trhu dva menší nožíky Cat C129CF a Chicago C130CF s karbonovými střenkami v oceli CMP-S30V, které byly z Taiwanské produkce. Tito malí pomocníci sklidili velký ohlas a byli velmi úspěšní i na našem trhu. Tentokrát Spyderco zvolilo jinou kombinaci materiálů a tím se dostalo i na přijatelnější cenovou hladinu, aniž by muselo slevit z kvality těchto nožů. Na střence je umístěna černá strukturovaná G-10 a čepel je z osvědčené a v čechách i na slovensku velmi populární oceli 440C, kterou hojně používají nožíři na nože všeho druhu. Tato ocel patří k dobrému standardu mezi nožířskými materiály. Rukopis designéra je myslím velmi dobře čitelný a tak nemusíme hádat dlouho abychom uhodli Sala Glessera, který je opravdovým mistrem ergonomie zavíracích i pevných nožů. Dost mě překvapilo jak respektovaným designérem je i na našich nožířských fórech >> .
Není tedy divu, že se oba tyto nožíky bezvadně drží a disponují na svoji poměrně malou velikost velkým potenciálem. Díky masivním ocelovým příložkám a Liner Locku jsou i velmi pevné a odolné. V kapse jako by nebyly, ale když je potřeba, prokážou vám jistě skvělou službu!

Specifikace Chicago C130GP:
 • Celková délka: 128 mm
 • Délka v zavřeném stavu: 79 mm
 • Čepel: 51 mm
 • Ostří: 44 mm
 • Váha: 54 g
 • Průměr otvoru v čepeli: 13 mm
 • Tloušťka čepele: 2.5 mm
 • Ocel čepele: 440C
 • Materiál střenky: G-10

Specifikace Cat C129GP:
 • Celková délka: 151 mm
 • Délka v zavřeném stavu: 90 mm
 • Čepel: 62 mm
 • Ostří: 54 mm
 • Váha: 69 g
 • Průměr otvoru v čepeli: 13 mm
 • Tloušťka čepele: 2.5 mm
 • Ocel čepele: 440C
 • Materiál střenky: G-10

Spyderco-Chicago-Cat-1 copy

Spyderco-Chicago-Cat-2 copy

Spyderco-Chicago-Cat-3 copy

Spyderco-Chicago-Cat-4 copy

Spyderco-Chicago-Cat-5

I malý šáša může hrát velké divadlo!

Ano, i s malým nožem můžeme zvládnout spoustu všedních úkonů aniž bychom pocítili nutnost použít nůž s delší čepelí. Právě ty běžné úkony jako rozříznutí krabice, obálky, přeříznutí provázku, namáznutí sýra či paštiky, oloupání ovoce, vydloubnutí čehosi odkudsi ... To jsou přesně ty činnosti ke kterým žádný "Bowiák" není potřeba. Vzpomenu si na nezčetně situací, kdy jsem použil mrňavý Bug, který nosím na klíčích. Dokonce jsem si s ním dokázal nešťastnou náhodou i rozříznout vlastní palec na kost. Považuji za velmi užitečné nosit při sobě mimo většího EDC nože i menší variantu, která nás neobtěžuje svojí velikostí ani hmotností. Z mého pohledu jsou z nabídky Spyderca vhodnými kandidáty na tuto funkci například tyto modely: Dragonfly 2, Spin, Ladybug či Cricket nebo i čínský Ambitious, . Velmi atraktivní je i Balance C141CF, ale ten se odlišuje od zmíněných jak kvalitou použitých materiálů, tak i následnou cenou. Jedná se v podstatě o takový šperk.
Tentokrát bych se chtěl rozepsat o Čtyřech modelech. Na prvním místě musím zmínit
Dragonfly 2 C28BK2, který má pravděpodobně nejlepší poměr výkon/cena z nožů této kategorie. Nový model získal drátěný praktický klip a má vynikající hmotnost 33 g! Je to opravdu praktický pomocník lehký jako pírko! Z novinek, které se dostaly na trh v poslední době bych chtěl vyzdvihnout Ladybug Hawkbill LYLS3HB s čepelí H-1. Jedná se o Japonskou kvalitní ocel s výjimečnou resistencí vůči korozi. Takový nůž se vám může válet 14 dní v myčce na nádobí a zaručeně vám nezreziví. Zahnutý tvar čepele je praktický hlavně pro lidi, kteří potřebují spíše něco řezat a párat. Pro ty ostatní je tu model s klasickou LYL3 čepelí H-1, nebo LPRP3 s čepelí z ověřené VG-10. Ladybug je bez klipu a je koncipován spíš na kroužek klíčů. Pokud využijete nůž s opravdu jedovatou esovitou čepelkou, která rozřízne karton jak nic, tak vám bude skvělým společníkem Cricket C29, který, ač se to nezdá vyšel ze špionážního modelu Civilian C12G. Dalším adeptem na záložní nůž je jistě Ambitious C148GP z Čínské produkce Spyderca.
Je ze zmiňovaných nožů asi největší, nejpevnější, ale taky nejtěžší. Je tedy vhodný spíš pro někoho, kdo ho bude chtít zaměstnávat i těžšími úkony. Je vhodný i k osekávání klacků, tlačné vyřezávání do dřeva a dá se do něj zkrátka opřít. Tím, že je to takový budulínek s masivními příložkami a Liner Lockem, tak snese opravdu hodně a člověk ho nemusí šetřit. Je tedy jen na vás jakého společníka do tašky, kabelky, na kroužek klíčů, nebo do malé kapsičky jeansů si vyberete, ale jedno vím jistě, že vynaložených prostředků nebudete nikdy litovat.


Dragonly2_small_1Dragonly2_small_2Dragonly2_small_3Dragonly2_small_4Dragonly2_small_5Ambitious_small_1Ambitious_small_2Ambitious_small_3Ambitious_small_4Dragonly2_Ambitious_smallLadybug_Hawkbill_H-1_1_smallLadybug_Hawkbill_H-1_2_smallLadybug_Hawkbill_H-1_3_smallLadybug_Hawkbill_H-1_5_small


Master Piece Boba Luma!

Když jsem vzal Chinese Folder prvně do ruky, tak jsem z něj neměl nejlepší pocit. Nůž ale lautr vůbec nenutí k žádnému úchopu a tváří se jako submisivní budhista, který se vás nechce žádným způsobem nějak dotknout a chce ponechat vše jen a jen na vaší vůli. Chvíli mi trvalo než jsem přišel filozofii tohoto úžasného zavíráku na kloub.
Ať se na tento nůž kouknete v zavřeném či otevřeném stavu, jistě vám neunikne neuvěřitelná elegance jednoduchosti a krásy jeho křivek, která vychází jakoby z přírodních zákonů. Není na světě mnoho takhle tvarově dotažených zavíracích nožů! Spyderco si je tohoto vzácného daru Boba Luma dobře vědomé a tak se dočkal tento model už řady modifikací a patří v produkci Spyderca ke stálicím na oběžné dráze. Hliníkové střenky vystřídal karbon a pak i titan. Na čepeli jsme mohli číst VG-10 i ZDP-189.
Mistr Bob Lum se stal v nožířském světě opravdovou legendou, která ovlivnila snad každého tvůrce nožů.
Bob se narodil a vyrůstal v Astorii v Oregonu v roce 1943 jako 3. generace čínského Američana. Jeho rodiče byli John W. Lum a Clara Lum Wong a svého syna měli až ve vyšším věku. Vystudoval ústav fotografie a 30 let pracoval v oblasti fotografie a prodeje fotoaparátů. Nože začal dělat v roce 1976 a v oboru pracoval 31 let. V roce 1979 se stal členem cechu "Knifemakers Guild". Jako nožíř, získal mnohá ocenění, jako "Nejlepší Lovecký nůž" jižní Kalifornie na Blade Show, "Nejlepší Taktický nůž Award-1999" na Werks Expo atd. Byl také první nožíř, který představit Tanto-styl čepele ve Spojených státech, a dělal na společných projektech s firmami jako Spyderco nebo Benchmade.
Bob Lum zemřel dne 4.12.2007 ve věku 64 let jako skvělý umělec a tvůrce, který přinesl do nožířiny mnoho inovací z Japonské kultury. Bude stále připomínán jako vynikající řemeslník a výtvarník.
V současné nabídce Spyderca najdete 4 dostupné modely Chinese Folderu. C65FGPBK s Aluminiovou střenkou a černou čepelí vg-10, C65CFP s karbonovou střenkou a čepelí vg-10, C65TIP s titanovou střenkou a čepelí VG-10 a konečně velkou verzi tohoto zavíráku C143GP.
Obyčejně se bráním jakému koliv doporučování, ale v tomto případě si dovolím malou výjímku. Chinese Folder Boba Luma je opravdu krásný kousek pro fanšmekry!Specifikace C65FGPBK:
 • Celková délka: 138 mm
 • Délka v zavřeném stavu: 108 mm
 • Čepel: 80 mm
 • Ostří: 74 mm
 • Váha: 77 g
 • Průměr otvoru v čepeli: 12 mm
 • Tloušťka čepele: 3 mm
 • Ocel čepele: VG-10
 • Materiál střenky: Aluminum

Specifikace C65CFP:
 • Celková délka: 138 mm
 • Délka v zavřeném stavu: 108 mm
 • Čepel: 80 mm
 • Ostří: 73 mm
 • Váha: 86 g
 • Průměr otvoru v čepeli: 12 mm
 • Tloušťka čepele: 3 mm
 • Ocel čepele: Laminated VG-10
 • Materiál střenky: Nishigun Carbon Fiber

Specifikace C65TIP:
 • Celková délka: 138 mm
 • Délka v zavřeném stavu: 108 mm
 • Čepel: 80 mm
 • Ostří: 73 mm
 • Váha: 86 g
 • Průměr otvoru v čepeli: 12 mm
 • Tloušťka čepele: 3 mm
 • Ocel čepele: Laminated VG-10
 • Materiál střenky: Titanium

Specifikace C143GP:
 • Celková délka: 217 mm
 • Délka v zavřeném stavu: 128 mm
 • Čepel: 95 mm
 • Ostří: 87 mm
 • Váha: 123 g
 • Průměr otvoru v čepeli13 mm
 • Tloušťka čepele: 4,5 mm
 • Ocel čepele: VG-10
 • Materiál střenky: G-10


Houževnatý, vytrvalý, nezdolný a ctižádostivý!

Před nedávnem uzavřela firma Spyderco kolekci čtyř nožů, které si získaly ve světě i u nás velkou popularitu. Dostaly pojmenování podle cnostných vlastností bojovníků a staly se synonymem ekonomické varianty Spyderco nožů. Ano, dalo by se to tak nazvat. Většina světových firem se čínským výrobcům nevyhnula a Spyderco není výjimkou. Stejně jako před 30 léty Japonsko si dnes Čína získává čím dál větší reputaci i v nožířském průmyslu. Co se týká kvality nelze těmto kontrolovaným výrobkům nic vytknout. Šetří se zkrátka spíše na materiálu, ale zejména na pracovní síle, která je v Číně velmi levná. Před dvěma roky dalo na trh Spyderco první a u nás neuvěřitelně úspěšný model Tenacious ( houževnatý ) - C122, jehož cena se pohybuje něco málo nad tisícem korun. Design nože dělal Sal Glesser, takže ergonomie je na velmi vysoké úrovni. Jediná věc co byla tomuto modelu vytýkána, je absence choilu, takže ostří začíná hned od střenky. Mně to jako nedostatek nepřipadá a domnívám se, že je to spíše otázka vkusu a zvyku. Dále "méně kvalitní" čínská ocel, ale to je také velmi sporné. Řekl bych, že ocel 8Cr13Mov je srovnatelná s u nás obvyklou 440C a ta na noži střední třídy nemůže nikoho urazit. Přirozeně, že oceli S30V, S90V, nebo ZDP-189 jsou někde jinde, ale to už je zase otázka ceny a preferencí. Toto téma bych uzavřel tím, že pro běžného uživatele je ocel 8Cr13Mov při nejmenším dostatečně kvalitní. Tenacious je jediný z této řady, který se dá koupit se zubatým, nebo kombinovaným ostřím. Ostatní nože jsou pouze s hladkým ostřím. Těžko říci proč tomu tak je, ale zřejmě nebyla zubatá čepel na Tenovi tak komerčně úspěšná.
Chvíli po Tenaciusovi se dostal na trh jeho menší bráška
Persistence ( vytrvalý )- C136G, který si získal také velkou popularitu. Poměr výkon cena je opět skvělý a nůž se na našem trhu prodává kolem tisíce korun, nebo lehce pod tisíc.
Nedávno se objevil také delší dobu očekávaný a největší model
Resilience ( nezdolný )- C142GP, který je v našem e-shopu za cenu 1.495,- CZK. Vzhledem k velikosti nože, zdařilému designu a nízké ceně se jedná podle mě o velmi výhodnou koupi. Nože podobné velikosti se u konkurence pohybují ve vyšších cenových relacích. Určitě se jedná o nůž i na tvrdší používání a tak se mu dá odpustit i hmotnost přes 150 gramů. Úchop je intuitivní a pohodlný a nůž celkově působí masivním dojmem. Což platí i o jeho sourozencích. Koncepce této řady je zcela stejná. Modely se liší pouze velikostí. Čepel je velmi prakticky tvarovaná, drop point s plochým výbrusem. Střenka má ocelové příložky s osvědčenou pojistkou Michaela Walkera liner lock a střenky jsou ze strukturované černé G-10. A právě nyní se do této zdařilé partičky přidává i nejmenší Ambitious ( ctižádostivý ) - 148GP. Tím je celá kolekce čtyř povedených a cenově výhodných nožů čínské výroby uzavřena. Každý si tedy může vybrat podle potřeby vhodnou velikost za velmi příznivou cenu. Myslím, že vedení Spyderca šlo hlavně o to přiblížit běžným uživatelům kvalitní nože s vyspělým designem a vysokou užitnou hodnotou za cenu, která nebude na překážku plnému pracovnímu využití tohoto nástroje!Tenacious
Specifikace:
 • Celková délka: 197 mm
 • Délka v zavřeném stavu: 113 mm
 • Čepel: 86 mm
 • Ostří: 86 mm
 • Váha: 115 g
 • Průměr otvoru v čepeli: 13 mm
 • Tloušťka čepele: 3 mm
 • Ocel čepele: 8Cr13MoV
 • Materiál střenky: G-10

Persistence
Specifikace:
 • Celková délka: 173 mm
 • Délka v zavřeném stavu: 105 mm
 • Čepel: 70 mm
 • Ostří: 70 mm
 • Váha: 115 g
 • Průměr otvoru v čepeli: 13 mm
 • Tloušťka čepele: 3 mm
 • Ocel čepele: 8Cr13MoV
 • Materiál střenky: G-10

Resilience
Specifikace:
 • Celková délka: 238 mm
 • Délka v zavřeném stavu: 133 mm
 • Čepel: 108 mm
 • Ostří: 108 mm
 • Váha: 154 g
 • Průměr otvoru v čepeli: 13 mm
 • Tloušťka čepele: 3 mm
 • Ocel čepele: 8Cr3MoV
 • Materiál střenky: G-10

Ambitious
Specifikace:
 • Celková délka: 148 mm
 • Délka v zavřeném stavu: 91 mm
 • Čepel: 57 mm
 • Ostří: 57 mm
 • Váha: 93 g
 • Průměr otvoru v čepeli: 13 mm
 • Tloušťka čepele: 3 mm
 • Ocel čepele: 8Cr13MoV
 • Materiál střenky: G-10


Delikatesy

Ne vždy potřebujeme vytáhnout nůž na medvěda, nebo na sekání větví a dělání třísek v lese. Nepotřebujeme ani nijak zvlášť upoutávat pozornost spoluobčanů velkým a děsivým nožem. V USA je nejpopulárnějším EDC nožem od firmy Spyderco jednoznačne Delica C11, která má delikátnost už ve svém názvu. Je to přesně ten kapesní nůž, který zastane spoustu práce, nikoho nevyděsí, ale nelze jej zařadit jednoznačně mezi gentlemanské modely. V projektu CustomSpyderco máme s modifikacemi Delicy největší úspěch. V Čechách jsem nijak vejký zájem o Delicu nezaznamenal a myslím, že se zde dává přednost spíše větší Enduře a jiným modelům. Já bych chtěl mluvit speciálně o vydařené modifikaci C11G se střenkami z G-10 Foliage Green, ocelovými příložkami a čepelí VG-10 s plochým výbrusem. V této verzi působí Delica opravdu decentně, ale do jisté míry i "prďácky". Je plochá a dobře se nosí v kapse. Je to nůž, který se nehodí do obleku, ale v jeansech, nebo military kraťasech je jako doma. Ergonomie je vynikající a nůž stejně jako Endura nenutí striktně k žádnému úchopu. Na Delice je také velmi zřetelný Salův rukopis a s ním vše co k němu patří. Důmyslné tvary s akcentem na praktičnost a ergonomii! Pro někoho, kdo chodí většinou volně sportovně oblečen je Delica tou správnou volbou ne jen městského EDC. S tímto nožem pohodlně ukrojíte chleba, salám, namáznete paštiku, přeříznete lano i provázek, rozříznete kartonovou krabici, ořežete tužku i klacek na špekáčky, poslouží dobře i na houbách ... atd. Zkrátka po čase zjistíte, že možná ani větší nůž nepotřebujete.

Specifikace
 • celková délka...(181mm)
 • délka čepele...(73mm)
 • ocel...VG-10
 • délka v zavřeném poloze...(108mm)
 • délka ostří...(65mm)
 • váha...(92g)
 • velikost díry...(13mm)
 • šířka čepele...(2.5mm)
 • materiál střenky...G-10

Dalším skvělým modelem s dlouhou tradicí je Dragonfly C28. Léty představila fa Spyderco poměrně značnou škálu úspěšných modifikací, ale až nedávno tu (dle mého názoru) nejlepší. Dragonfly C28G dostal ocelové příložky a G-10 Foliage Green střenky stejně jako výše zmiňovaná Delica. Tento Dragonfly si získal zcela moje srdce. Jedná se o esteticky velmi zdařilý kousek, který ne jenomže nevyděsí, ale doslova potěší oko i něžného pohlaví. Ergonomie je opět na jedničku a proti Delice ztrácí snad je délkou čepele. Ovšem na druhé straně to vykupuje úžasnou skladností a šikovností. Osobně jsem si ho vybral jako jeden ze svých EDC nožů. Nikde nepřekáží, dobře vypadá a zastane téměř stejnou práci jako Delica. Přirozeně ... s výjimkou krájení melounu nebo chleba Winking.

Specifikace
 • celková délka: (140 mm)
 • délka čepele: (57 mm)
 • délka ostří: (48 mm)
 • délka v zavřeném poloze: (81 mm)
 • ocel: VG-10
 • váha: (56 g)
 • Clip: levá/pravá; Tip-up Carry
 • materiál střenky: Foliage Green G-10
 • Made in Japan