Bill Moran

Tentokrát bych se chtěl důkladněji věnovat opravdové nožířské legendě předzdívané v USA "Otec Nožířů", sympaťákovi v jeansech, kostované košili a s kovbojským kloboukem, nebo basebolkou na temeni hlavy Billu Moranovi. Zejména pak jeho utility nožům, které vyrábí už celé roky firma Spyderco. Ano, Bill Moran patří k mým nejoblíbenějším nožířům vůbec.
Forging The Blade
Bill se narodil 1. května 1925, Margaretě Reid Moranové a Williamu Francis Moranovi Sr, který byl úspěšný v ropném průmyslu v Pensylvánii. V době jeho narození rodina žila na 150-akrové farmě v Fredericku v Marylandu. Záznamy sčítání lidu uvádí ještě mladší sestru, narozenou před rokem 1930.
V raném věku se Moran naučil základním dovednostem kovářství. Použil starou uhelnou kovárnu na rodinné farmě určenou ke kování koní. Svůj první nůž prodal ve čtrnácti. Dělal většinu svých nožů v rustikálním stylu tradiční metodou ve své legendární kovárně s uhelnou víhní. Kovárna se nachází ve vesnici Frederick County v Marylandu. Jednou řekl: "Jeden z důvodů proč jsem se stal tvůrcem nožů je ten, že jsem mohl mít všechny nože, které jsem chtěl." Moran původně pracoval jako producent mléka. V roce 1960 prodal svou mléčnou farmu a začal dělat nože na plný úvazek v rustikální uhelné a dnes již legendární dílně.
Moran si vzal Margaret Creager dne 27. dubna 1968, ale neměl s ní žádné děti.

Z knihy Master of The Forge:
moran-na-vystave

Moran se věnoval zejména kování Damascénské oceli. Damašek vzniká kombinací dvou ocelí zkovaných do sebe. Vytvořil unikátní postup překládání oceli. Když je damašková čepel dokončena, krásná kresba vynikne kyselinou, která odhalí vzor kování a vrstvení oceli. Tato technika kdysi umožnila daleko lepší vlastnosti oceli, ale nyní už z velké části slouží k estetickým účelům, které podtrhnou ruční práci nožíře. Moran jednou napsal o Damašku "Vzory jsou různé a individuální, jako lidský otisk prstu. Každý z nich má charakter a vlastní duši." Po letech pokusů a omylů předvedl Moran v roce 1973 první nože z moderní Damascénské oceli na "Guild Show".

Spyderco FB02:
Moran-FB02-1-700

Moranovy nože mají svůj vlastní odlišný vzhled a atmosféru. K jeho nožům patří také neodmyslitelně dřevěné, ocelí lemované pochvy, dlouhý štíhlý tvar bowie čepele a dekorativní inlaye ze stříbrného drátu ve dřevěných střenkách. Jeho dílo můžeme rozhodně označit za nadčasové. Moranovy ručně kované nože jsou perfektně vyvážené s pohodlnou ergonomií rukojeti. Moran obvykle vyráběl střenky ze dřeva, konkrétně zejména z curly (kudrnatého) javoru. Stříbrný drátek ve střence odráží historickou školu výzdoby zbraní. Touhle metodou se například zdobily pažby pušek a revolverů nalezených v Marylandu v Pensylvánii.

Bill Moran ve své dílně:
Moran-v-kovarne

Moran využil spoustu řezbářských prvků a nebál se uplatnit místy až naivní dekorativní prvky. Jeho technika "differential heat treating" pomohla zdokonalit funkčnost nože, zpevnila ostří čepele při zachování její pružné páteře. Většina Moranových nožů je s pevnou čepelí, ale vzácně dělal i zavírací nože.

Moran založil a pomohl vybudovat americkou Bladesmith společnost (ABS) v roce 1976. Ne pro zisk, ale pro zachování kovaných nůžů a vzdělávání veřejnosti o tradiční výrobě nožů. Tato myšlenka se brzy zalíbila nadšencům z celého světa.

Bill Moranova škola nožířství byla založena v roce 1988 a sídlí v historickém areálu Washington State Park v Hempstead, blízko místa, kde, jak mnoho historiků věří, místní legendární kovář James Black, vytvořil první nůž Bowie někdy v roce 1820. V letech 1988 až 2001 učil Moran alespoň jednu třídu ročně na této škole. Vyučoval zejména techniku kování Damašku. Po jeho odchodu ze školy v roce 2001 byla škola přejmenována na jeho počest na Moranova škola. Touto školou už prošly doslova stovky nožířů z celého světa. Moran jednou poznamenal: "Tato škola bude mít zásadní význam pro budoucnost nožířství. Bude už zbytečné aby každá generace nožířů znovu vynalézala to samé dokola." Na této škole vyučují nejlepší nožíři z celého světa.

Spyderco FB02PBB:
Moran-FB02BK-1-700

Moran tvořil nože pro všechny typy lidí. Outdoorsmeny, sběratele, vojáky, herce, politiky, a dokonce i pro krále. V současné době mají jeho nože hodnotu desítkek tisíc dolarů a často určují nejvyšší ceny na trhu ručně vyráběných nožů. Moran také vytvořil různé jiné ručně vyráběné předměty, jako jsou dýmky, luky, kovaný nábytek, vycházkové hole, ozdobné krabičky a další.

Moran zemřel na rakovinu 12. února 2006 v nemocnici Frederick Memorial Hospital. Je pohřben na hřbitově Mount Olivet ve Fredericku v Marylandu.
O Billu Moranovi vyšla skvělá kniha ve tvrdé vazbě "Master of The Forge" v omezeném nákladu 2400 výtisků se spoustou fotografií a informací, které potěší každého fandu nožů. Cena $85 není sice malá, ale z mého pohledu tato kniha stojí za každý vynaložený cent!

kniha-Moran

Spyderco převzalo design Moranova "utility" nože v roce 1994. Výrobu zahájili v roce 1995. Tento nůž nese typové označení FB01 a byl to vůbec první pevný nůž tohoto typu, který Spyderco vyrobilo. Následně hned v témže roce vyšlo Spyderco i s verzí drop point pod označením FB02. FB01 se vyráběla se FRN střenkou s kratonovými inlayi a koženým pouzdrem na kterém byl vyražený znak Spyderca. Nůž si získal velmi rychle početnou základnu fanoušků a to z několika důvodů. Nůž je velmi lehký s téměř dokonalou ergonomií, z kvalitní oceli VG-10, vyrobený v Seki-City v Japonsku, s plochým výmrusem a praktickým pouzdrem. Je tak akorát velký, že nepžekáží, ale přitom to nijak neomezuje jeho výkonnost. Později se vyráběla verze s oranžovo-černou střenkou a nyní je v prodeji FB02 i s černou čepelí. Tento nůž nosím rád a často jen tak v batohu. Podle slov samotného Billa Morana se jedná pravděpodobně o jeho nejlepší design vůbec. Posuďte sami ...

Fotografie z dílny Billa Morana:


Nádherné video o Billu Moranovi a jeho práci:

Ukázky z knihy Master of The Forge:
FB01-scan-1

FB01-scan-2

Spyderco FB01 ještě bez díry v čepeli:

FB01-700

Spyderco FB02PBB:

Moran-FB02BK-2

Moran-FB02BK-3
Moran-FB02BK-4

Testíček FB01:Specifikace:
• Celková délka: 205 mm
• Čepel: 100  mm
• Ostří: 87 mm
• Materiál čepele: VG-10
• Matriál střenky: FRN s Kratonovým  inlayem
• Váha: 86 g
• Typ ostří: PE

Bill Moran v našem e-shopu: FB01, FB02, FB02PBB s černou čepelí


Bushcraft

Co napsat o tomto již slavném modelu nože, který vyrobil alespoň jednou snad každý nožíř na světě a vyrábí snad každá nožířská firma?
Bushcraft je dnes již tradice stejně jako sport. Je to umění žít a přežít v přírodě a k tomu je potřeba i nůž. Typ nože Bushcraft je specifikován zejména tvarem čepele, její délkou 4-6 palců a zejména typickým skandinávským výbrusem, kde chybí faseta a výbrus je vytažen až do samotného ostří. Tento typ čepele a výbrusu by měl nejlépe odolávat proti kroucení při tvrdším zacházení v přírodě. Spyderco spolupracovalo na tomto noži s Chrisem Claycombem s lidmi z webové stránky BushcraftUk.com a samozřejmě s designéry Spyderca.
bushcraft

Spyderco zvolilo čtyř palcovou čepel a full-tang přirozeně se skandinávským výbrusem. Jako materiál čepele byla vybrána nástrojová ocel O-1, která sice nemá nejlepší rezistenci proti korozi, zato disponuje vynikajícími řeznými vlastnostmi, pevností a houževnatostí.
Do výroby se dostaly postupně dvě verze. První měla střenku z očkového javoru a hnědé kožené pouzdro. Ta druhá verze, která je nyní v prodeji, má střenku z černé leštěné G-10, což je o poznání odolnější varianta, a černé kožené pouzdro. Pouzdro je velmi důmyslně vymyšleno a nůž do něj zapadá ze tří čtvrtin. Uvnitř je umístěna vložka proti proříznutí. Jinak se jedná v podstatě o klasiku.
Vlastím první verzi už 3 roky a docela hojně ji používám na chatě. Je to skvělý společník při procházkách přírodou i večer u táboráku.
První věc, která mě na Bushcraftu překvapila, jsou jeho vynikající řezné vlastnosti a to bez nadsázky. Při řezání a sekání dřeva se osvědčil typ výbrusu dokonale, ale i na vše ostatní, jako krájení zeleniny, masa atd. Daň za tyto vlastnosti O-1 platíme v podobě velké náchylnisti ke korozi a tak se musíme o nůž více starat a mastit a mastit ... nebo ho nechat flekatej jako to mám já Happy. Musím se také zmínit o promyšlené ergonomii střenky. Nůž se dobře drží a dobře se s ním pracuje. Už taky proto, že není nijak těžký a tak je i dostatečně obratný. Za mě palec nahoru!
Trampoval jsem už od 14 let a vím, že v lese nenajdete lepšího kámoše, než je dobrej nůž. Co bych za takovou kudlu tenkrát dal.
Bushcraft G-10 je nyní v našem e-shopu s velkou slevou v jarní akci do konce května!

spyderco-bushcraft-G-10-1-small

spyderco-bushcraft-G-10-2-small

spyderco-bushcraft-G-10-3-small

spyderco-bushcraft-maple-1-small

spyderco-bushcraft-maple-small

spyderco-bushcrafts-small

Specifikace:
 
  • Celková délka: 222 mm
  • Čepel: 102  mm
  • Ostří: 100 mm
  • Tloušťka čepele 3.5 mm
  • Materiál čepele: O-1
  • Materiál střenky: G-10
  • Váha: 219 g
  • Typ ostří: Plaint Edge (scandi)